Erken Hasat Zeytinyağı Nedir?

Erken Hasat Zeytinyağı Nedir?

Yazar: Akçataş Okunma Sayısı: 825 Yayınlanma Tarihi 28 May 2020 Yorum: 0

Ekim ayı başlarında zeytinler henüz yeşil iken erken hasat döneminde özenle yere değmeden toplanır, delikli hava geçirgen kasalara konur. Bekletilmeden aynı gün içerisinde fabrikaya götürülür ve sıkım yapılır. Çuvallar yerine kasalara konulması ve taşınması zeytinin kızışmasının dolayısıyla yağda olumsuz tatlar oluşmasının önüne geçilir.  


27 derecenin altında en az su ilavesi ile 2 fazlı sistemlerde Soğuk Sıkım (Cold Press) yöntemiyle zeytinyağlarımız üretilir. Bu üretim şekliyle sağlık için yararlı olan vitaminler, fenolik bileşenler en üst seviyede tutulur.  


Zeytinyağlarımızın ön analizleri fabrikada yapılır ve çelik krom tanklarda saklamaya alınır. Krom tanklarımızın bulunduğu alan ayrıca iklimlendirme yapılarak 18C-22C derecede sabit sıcaklıkta tutulmaktadır. 


Yeşil meyvemsi aromaya sahip, zeytin meyvesinden gelen fenol bileşenlerin ve antioksidanların etkisi ile dil üzerinde yoğun hissedilir acılık ve genizde yakıcılık oluşturmaktadır.  Sağlık icin gerekli olan E vitamini , bio fenoller, antioksidan vb değerler en yüksek seviyedir. 


Sabah kahvaltılarında çiğ olarak tüketilmesi, salata ve mezelerde, pilav , makarna ,ekmek , pizza ve izgara balık üstüne çiğ dökerek kullanımı tavsiye edilir.  Sofralık ve yemeklik için de uygundur.


Afiyetle tüketiniz...

Yorumlar
Yorum Yap